LIT UKR

Tėvams

Pirmąjį kartą internetu naudojasi vis jaunesni vaikai, dažnai negalintys atpažinti pavojų. Internetas ne daug skiriasi nuo įprasto gyvenimo – privalome atsargiai vertinti naujus draugus ir leisti pinigus. Internetas taip pat veikia ir kasdienį gyvenimą, tad svarbu, kad vaikai suprastų kada ir kodėl turėtų prašyti pagalbos.

Šiame puslapyje rasite naudingų nuorodų ir informacijos apie tai, kaip su vaikais kalbėti apie internetą ir padėti jiems žaisti žaidimą „Spoofy“.

Žaidimas suskirstytas į keturis pasaulius. Kiekvienas pasaulis turi skirtingus tikslus, vystančius skirtingas skaitmenines kompetencijas, bet taip pat padedančius kurti bendravimo, sprendimų priėmimo, socialinius ir pilietinius įgūdžius.

Visi pasauliai žaidžiami atskirai, tad nereikia sekti tikslios žaidimo sekos. Mokyklos ir gimtadienio pasauliai yra trumpesni ir paprastesni, tad juos galima žaisti vieniems. Parko pasaulis yra šiek tiek sudėtingesnis, o senelės pasaulis tinka vyresniems vaikams. Visus šiuos pasaulius galima žaisti su suaugusiais.

Žaidimo tikslas

Kibernetinio saugumo tema svarbi kiekvienam, įskaitant ir vaikus. Dauguma suaugusių ir vaikų turi išmaniuosius prietaisus, o internetas pasiekiamas tiesiog visur. Nors didžioji dalis socialinių tinklų numato, kad jų vartotojams yra bent 13 metų, dauguma vaikų juos naudoja daug anksčiau. Jie taip pat žaidžia internetinius žaidimus, naudojasi mokyklos forumais ir bendrauja su draugais. Taigi, svarbu, kad vaikai nuo mažens internete galėtų elgtis saugiai ir atpažintų įvairias grėsmes, jų tykančias internete. Žaidime dėmesys skiriamas šioms trims svarbioms temoms:

 • Internetas yra neatskiriamas nuo tikro gyvenimo.

  Socialinių tinklų įrašai ir elgesys internete paveikia kasdienį žmonių gyvenimą. Pinigai, leidžiami internete, yra tikri, žinutės, kurias rašome ir kuriomis dalinamės, daro tikrą poveikį žmonėms, o internetu iš tiesų galima kažkam pakenkti. Dalis kibernetinio saugumo yra tai, kad vaikai turi suprasti savo veiksmų poveikį ir įvertinti pasekmes: galima įžeisti draugą, nemaloni informacija gali greitai pasklisti, o jie patys gali tapti nusikaltėlių aukomis.

 • Ne kiekvienas žmogus internete yra draugas.

  Internete vaikai susiduria su daugybe skirtingų žmonių, kurių dauguma yra seni arba nauji draugai. Bet jame yra ir blogų žmonių, kurie iš pradžių tokie neatrodo. Taigi, vaikai turėtų būti atsargūs: su kuo kalba, su kuo dalinasi informacija ir ką priima į draugus. Taip pat puiku, jei vaikai ankstyvame amžiuje supranta, kad internete yra ir nusikaltėlių bei programišių, galinčių organizuoti apgaules.

 • Paprašyk pagalbos suaugusio.

  Vaikai ne visada žino kaip arba ne visada prašo suaugusių pagalbos, nes bijo arba mano, kad jų tėvai taip pat to nesupras. Bet suaugę turi daugiau gyvenimo patirties, o daug interneto problemų jie jau patyrė patys, tad vaikai visada turėtų paprašyti pagalbos.

Žaidimo temos

Kvietimai draugauti

Žmonės sulaukia daug kvietimų draugauti – jų sulaukia ir vaikai. Taigi, labai svarbu, kad jie išmoktų kritiškai įvertinti, kuriuos kvietimus galima priimti. Sutikę draugauti su negeru žmogumi, jie gali suteikti jiems papildomos informacijos ar prieigą prie jos. Svarbu paaiškinti vaikams, kad žmogų jie turėtų pažinoti realybėje, žaidime ar kitomis panašiomis aplinkybėmis. Jei nuotrauka ar vardas pažįstami, bet profilis atrodo keistas, jie turėtų būti atsargūs ir paprašyti daugiau informacijos, nes aplink apstu netikrų paskyrų. Norėdami gyvai susitikti su internetiniu draugu, pirmiausia jie visada turėtų pasitarti su suaugusiu, o ypač, jei „draugas“ prašo jų to nedaryti.

Apgavystės internete

Internete daugybė nemokamų dalykų, reklamų ir gerų pasiūlymų. Dauguma jų yra apgaulė.

 1. Nemokami dalykai dažniausiai atkeliauja su virusais ar kitais kenkėjais. Jei tai neturėtų būti nemokama (pvz. filmas), o kiti prašo už tai pinigų, nemokama versija turėtų būti įtartina.
 2. „Pasidalinkite ir laimėkite“ dažniausiai yra apgaulė. Net jei iš karto gaunate prizą, dalintis tokia informacija nėra gerai.
 3. Jei kažkas atrodo per gerai, kad būtų tiesa, dažniausiai taip ir yra.

Slaptažodžiai

Visi prietaisai ir paskyros turėtų būti apsaugoti slaptažodžiu. Turite prisiminti tris dalykus:

 1. Visi slaptažodžiai turi būti unikalūs, kiekviena paskyra turi turėti skirtingą slaptažodį.
 2. Slaptažodžiai turi būti ilgi ir sudėtingi
  1. Bent 12 ženklų
  2. Raidės, skaičiai ir kiti simboliai
  3. Nenaudokite lengvai atpažįstamų žodžių, tokių kaip jūsų ar šeimos nario vardas ir kt.
 3. Savo slaptažodžiu nesidalinkite su niekuo, išskyrus tėvus.

Hakingas

Hakingas yra bet koks kompiuterio naudojimas, siekiant prisijungti prie svetimo kompiuterio ar sistemos. Programišiai gali turėti etiškai suprantamų tikslų, bet jie dažnai yra piktavaliai. Hakingui dažnai reikalingi kompiuteriniai įgūdžiai ir žinios, bet yra ir tokių, kurie internetu įsigyja jau paruoštus rinkinius ir naudoja juos siekti savo tikslų. Įprastai hakingas yra nelegali veikla, o prie programišių durų jų dažnai laukia policija, nes programišiai laikomi nusikaltėliais.

Instrukcijose visą reikalingą informaciją rasite vienoje vietoje

Naudinga medžiaga