LIT UKR ENG

MOKYTOJAMS

„Spoofy“ skirtas naudoti pamokose su jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikais ir darželiuose. Žaidimas vysto kompetencijas, įtrauktas ir į nacionalinę švietimo programą. Pagrindiniai žaidimo elementai – pavojų įvertinimas ir pagalbos prašymas. Žaidimą galima parsisiųsti į telefoną ar planšetinį kompiuterį bei žaisti šioje internetinėje svetainėje.

Šiame puslapyje pristatomi pamokų planai ir svarbesnės temos. Visa ši informacija ir pasaulių apžvalga taip pat įtraukta ir į instrukcijas, kurias galite parsisiųsti.

„Spoofy“ – kibernetinio saugumo žaidimas, padedantis mokyti vaikus apie kibernetines grėsmes, saugų elgesį internete ir kitas su išmaniaisiais prietaisais susijusias problemas.

Žaidime pristatomi skirtingi scenarijai, žaidėjai gali rinkti kibernetinius augintinius ir veikti kitus smagius dalykus. Žaidėjas gali žaisti penkiuose skirtinguose pasauliuose ir keliauti tarp kosminio erdvėlaivio ir bet kurio pasaulio. Kiekviename pasaulyje pateikiamos skirtingos užduotys: kibernetinių problemų sprendimas arba reikalingų daiktų rinkimas.

Žaidimo temos

Kvietimai draugauti

Žmonės sulaukia daug kvietimų draugauti – jų sulaukia ir vaikai. Taigi, labai svarbu, kad jie išmoktų kritiškai įvertinti, kuriuos kvietimus galima priimti. Sutikę draugauti su negeru žmogumi, jie gali suteikti jiems papildomos informacijos ar prieigą prie jos. Svarbu paaiškinti vaikams, kad žmogų jie turėtų pažinoti realybėje, žaidime ar kitomis panašiomis aplinkybėmis. Jei nuotrauka ar vardas pažįstami, bet profilis atrodo keistas, jie turėtų būti atsargūs ir paprašyti daugiau informacijos, nes aplink apstu netikrų paskyrų. Norėdami gyvai susitikti su internetiniu draugu, pirmiausia jie visada turėtų pasitarti su suaugusiu, o ypač, jei „draugas“ prašo jų to nedaryti.

Nemokami daiktai

Internete daugybė nemokamų dalykų, reklamų ir gerų pasiūlymų. Dauguma jų yra apgaulė.

  1. Nemokami dalykai dažniausiai atkeliauja su virusais ar kitais kenkėjais. Jei tai neturėtų būti nemokama (pvz. filmas), o kiti prašo už tai pinigų, nemokama versija turėtų būti įtartina.
  2. „Pasidalinkite ir laimėkite“ dažniausiai yra apgaulė. Net jei iš karto gaunate prizą, dalintis tokia informacija nėra gerai.
  3. Jei kažkas atrodo per gerai, kad būtų tiesa, dažniausiai taip ir yra.

Slaptažodžiai

Visi prietaisai ir paskyros turėtų būti apsaugoti slaptažodžiu. Turite prisiminti tris dalykus:

  1. Visi slaptažodžiai turi būti unikalūs, kiekviena paskyra turi turėti skirtingą slaptažodį;
  2. Slaptažodžiai turi būti ilgi ir sudėtingi
    1. Bent 12 ženklų
    2. Raidės, skaičiai ir kiti simboliai
    3. Nenaudokite lengvai atpažįstamų žodžių, tokių kaip jūsų ar šeimos nario vardas ir kt.
  3. Savo slaptažodžiu nesidalinkite su niekuo, išskyrus tėvus.

Hakingas

Hakingas yra bet koks kompiuterio naudojimas, siekiant prisijungti prie svetimo kompiuterio ar sistemos. Programišiai gali turėti etiškai suprantamų tikslų, bet jie dažnai yra piktavaliai. Hakingui dažnai reikalingi kompiuteriniai įgūdžiai ir žinios, bet yra ir tokių, kurie internetu įsigyja jau paruoštus rinkinius ir naudoja juos siekti savo tikslų. Įprastai hakingas yra nelegali veikla, o prie programišių durų jų dažnai laukia policija, nes programišiai laikomi nusikaltėliais.

Sukčiai internete

Šiuo metu didžiausia interneto grėsmė yra sukčiai. Tai dažnai reiškia sukčiavimo el. laiškus ir žinutes arba melagingos informacijos skleidimą. Svarbu būti budriems bet kuriame amžiuje ir nepamiršti pagrindinių kibernetinės higienos taisyklių.

  1. Visada būkite atsargūs rinkdamiesi „WiFi“ tinklą, atsisiųsdami programas ar reaguodami į pranešimus.
  2. Suklastotos žinutės gali būti gaunamos el. paštu arba SMS žinutėmis, per momentinius pasiuntinius ar net skambinant telefonu.
  3. Prieš reaguojant svarbu visada dar kartą patikrinti informaciją kitu kanalu.
  4. Kai kurie įprasti sukčiavimo požymiai:
    1. neįprastas siuntėjas
    2. telefono numeris arba adresas skiriasi nuo įprasto siuntėjo
    3. raginama greitai reaguoti
    4. neaiškumas detalėse
  5. Niekada nesiųskite pinigų remdamiesi tik vienu el. paštu ar žinute.
  6. Vaikai visada turėtų aptarti bet kokius įtartinus pranešimus su tėvais, ypač kai kalbama apie pinigus ar duomenis.

Instrukcijose visą reikalingą informaciją rasite vienoje vietoje

Naudinga medžiaga